fbpx
The Metropolitan Chapter | Mdina Cathedral Museum Archives

The Metropolitan Chapter

The Metropolitan Chapter of the Cathedral of Malta is made up of 30 Canons, besides a number of Canon coadjutors and honorary canons. The Cathedral Chapter is responsible for the running and for the liturgy of two churches, the Cathedral Church of St. Paul at Mdina, which is also a Parish Church, and the Co-Cathedral Church of St. John in Valletta. The latter was formerly the Conventual Church of the Knights of St John, but when in 1798 Napoleon expelled the Order, St John’s Church was entrusted to the care of Cathedral Chapter and later raised to Co-Cathedral.

The members of the Cathedral Chapter are divided into two sections, one section serving at Mdina and the other in Valletta. The Cathedral Church is the seat where the bishop of Malta has his Cathedra.

The Cathedral Church of Mdina has a very long history. Count Roger of Normandy, who in 1090 conquered the Maltese islands from the Moors, reinstated the bishop at the Cathedral. In 1299 a new church dedicated to St. Paul was being constructed. The Church of St. John in Valletta has a much later origin; it was constructed by Grand Master La Cassiere in 1578 following the the building of the city of Valletta after the Great Siege of 1565.

The Cathedral Chapter runs two important museums: the Cathedral Museum in Mdina and the St John’s Museum in Valletta, the latter jointly with the St John’s Co-Cathedral Foundation.

(Next to each Monsignor’s name is the respective date of appointment as Canon of the Cathedral)

Organisational Chart

Metropolitan Chapter

President
Mgr Louis Camilleri, B.A., Lic.D.(11.02.2007)
Vice President
Mgr. Anthony Gouder (31.03.2009)
Chancellor
Mgr. Prof. Hector Scerri (28.01.2018)
Treasurer
Mgr Salvino Micallef B.A., Lic.D. (11.02.2007)

Monsignors
Mgr Joseph Galea Curmi, S.Th.D (14.08.2015), Auxiliary Bishop and Vicar General
Mgr. Philip Calleja P.E.P., A.M., M.O.M., O.M.J., Capp S.S. (13.01.1980), Archdeacon
Mgr. Prof. Vincent Borg, D.D., H.E.D., Arch.Chr.L, Prel. S.S. (13.01.1980), Cantor
Mgr. Mario Tong (08.10.2021), Archpriest
Mgr. Victor Grech B.A., Lic. D., M.O.M., Prel. S.S (16.09.1990)

Mgr. Lawrence Cachia Chap., Lic. D., M.O.M. (16.07.1994)
Mgr. Alfred Xuereb (14.03.1998)
Mgr. Vincent Deguara (26.07.2003)
Mgr. Joseph Mifsud Bonnici, B.A., Lic.D., (26.07.2003
Mgr. Anton Vella BA., Lic.D., Dip. Trib. Eccl. Melit. (03.12.2005)

Mgr. Tarcisio Delicata (11.02.2007)
Mgr. Joseph Bugeja B.A., Lic.D. (11.02.2007)
Mgr Louis Camilleri, B.A., Lic.D. (11.02.2007)
Mgr. Salvino Micallef, B.A., Lic.D. (11.02.2007)
Mgr. Carmelo Farrugia (11.02.2007)

Mgr. Anton Gouder, M.S.Th., M.A. Matr.C.L. &amp ; Juris.(31.03.2009)
Mgr. Lawrence Gatt B.A. Hons., Lic.D., J.C.D., M.O.M., Capp S.S. (29.11.2009)
Mgr. Anton Cassar B.A., Lic.D., M.A. (21.09.2014)
Mgr. Prof. George Grima B.A., Lic.D.,S.Th.D., M.A. (23.01.2016)
Mgr. Charles Cordina, Capp.S.S. (23.01.2016)

Mgr. Joseph Bajada S.Th.B., M.S.Th., J.C.D. (23.01.2016)
Mgr. Frans Abdilla S.Th.L. (23.01.2016)
Mgr. Victor Zammit McKeon Capp S.S. (28.06.2016)
Mgr. Joseph Brincat (28.01.2018)
Mgr. Alfred Vella S.Th.L. (28.01.2018)

Mgr. Dr. Edgar Vella S.Th.L., Ph.D. (28.01.2018)
Mgr. Hector Scerri B.A., S.Th.L., S.Th.D. (28.01.2018)
Mgr. Kalċidon Vassallo (14.08.2019)
Mgr. Paul C. Vella S.Th.L., J.C.L., Capp.S.S. (24.08.2021)

Coadjutor Monsignors

Mgr. Carmel Attard (23.01.2016)
Mgr. Joseph Farrugia (28.01.2018)
Mgr. Emanuel Agius M.A., S.Th.D., MQR (28.01.2018)
Mgr. Dione Cutajar (14.08.2019)

Mgr. Vincent Cachia (14.08.2019)
Mgr. Richard Borg B.A., Lic.D. (14.08.2019)
Mgr. Alfred Camilleri B.A. Lic.D. (14.08.2019)
Mgr. Lawrence Zammit (14.08.2019)
Mgr. Valentino Borg M.S.Th. (14.08.2019)

Ad honorem
Mgr. Norrie Bonavia, B.A., Lic.D.
Mgr. Joseph Borg (Qormi)
Mgr. Joseph Bartolo
Mgr. Lino Grech S.Th.Dip., J.C.L., Capp.S.S.
Mgr. Carmelo Camilleri S.Th.Dip.

Mgr. Carmelo Mercieca S.Th.B.
Mgr. Mario Camilleri M.S.Th., Capp.S.S.
Mgr. Jesmond Manicaro S.Th.L., S.L.D.
Mgr. Michael Bugeja B.A., S.Th.B.

KTG – General Management Committee

Chairman
John Gatt
Administrator / Secretary
Mariella Cutajar
Members
Mgr. Saviour Micallef
Mgr. Mario Tong
Mgr. Alfred Vella
Mgr. Dr Edgar Vella
Dr. Petra Caruana Dingli
Lawrence Zammit

Cathedral Board

Chairman
Mgr. Mario Tong
Secretary
Louis Cilia
Members
Mgr. Vincent Deguara
David Mallia
Lawrence Cassar
Mariella Cutajar

Museum Board

Chairman and Curator
Mgr. Dr. Edgar Vella
Secretary
Mariella Cutajar
Members
Mgr. Kalċidon Vasallo
Can. Dr. Nicholas Doublet
Dr. Gerald Montanaro Gauci
Alex Vella
Stephen Degiorgio

Archives Board

Chairman
Dr. Petra Caruana Dingli
Secretary
Mario Gauci
Members
Mgr. Prof Hector Scerri
Dr. Joan Abela
Dr. Frederick Aquilina
Mariella Cutajar
Can. Dr Nicholas Doublet
Prof. Stanley Fiorini
Joseph Schirò
Prof. William Zammit

Executive Committee

Mgr. Louis Camilleri
Mgr. Anthony Gouder
Mgr. Salvino Micallef
Mgr. Hector Scerri

Administrative Council

Mgr. Louis Camilleri
Mgr. Anthony Gouder
Mgr. Victor Zammit McKeon
Mgr. Joseph Brincat

Mgr Joseph Bajada

Msgr Joseph Bajada, was born in Msida to Anthony and Theresa née Buttigieg, on the 28 July 1950. He received his primary education at the local primary school and later at the Lyceum. He entered the Major Seminary in 1969. In 1975, he obtained a Bachelor in Sacred Theology, and in 1977, a Masters in Sacred Theology, from the University of Malta. He was ordained priest on the 19 June 1977. In 1979, he obtained his Licentiate in Canon Law (J.C.L.), at the Pontifical Gregorian University, Rome. In 1987, he was awarded a Doctorate Summa cum Laude in Canon Law with Specialisation in Canonical Jurisprudence [J.C.D. (Spec. in Iuris.)]. His thesis was published in its entirety in the Analecta Gregoriana, Rome, in 1988.
In 1981, he was appointed Defender of the Bond on the Metropolitan Tribunal of Malta and a Judge between 1987 and 2001. Between 1983 and 2015, he lectured in Canon Law at the Faculty of Theology, at the University of Malta. He also established and directed the Diploma Course in Matrimonial Canon Law and Jurisprudence under the auspices of the Maltese Episcopal Conference (1992-2008). In 2009, this Course was developed in a Master of Arts in Matrimonial Canon Law & Jurisprudence, at the University of Malta, and he served for some years as its Co-ordinator. During his teaching career, he was Tutor and Supervisor on various theses within the Faculties of Laws and Theology. Between 2006 and 2015 he was a Member on Response Team for the Investigation of Sexual Abuses under the auspices of the Maltese Episcopal Conference.

For a time he offered his pastoral services at the Gzira Parish Church. He was then assigned to the Immaculate Conception Parish at Hamrun in 1983, where he still serves to this day.

In 1993, he was nominated Cappellano di Sua Santità, (Cap.S.S.), after serving on the Paritethical Commission that drafted the Agreement between the Holy See and the Republic of Malta on the recognition for civil effects of canonical marriage and canonical matrimonial cases.

In January 2016, he was nominated member of the Metropolitan Chapter.

Mgr Anthony Cassar Archpriest of St Paul’s Metropolitan Cathedral in Mdina. Born in Siġġiewi on the 5th of August 1946, his parents Albert and Josephine nee Mallia. He received his primary education at Luqa Government’s School and his Secondary education at St Aloysius College Birkirkara. He continued his tertiary studies (Philosophy and Theology) at the Faculty of Theology at the University of Malta.

Mgr Anthony was ordained priest on the 20th July 1974, by His Grace the Archbishop Michael Gonzi. He begun his pastoral ministry in the parish of Siġġiewi, followed by the Risen Christ Church in Tarxien Cemetery and in the Social Action Movement where he occupied various positions.

He worked at the Pontifical Missionary Office now known as Missio, office for the Clergy, Parish life, and Institutes of Consecrated Life at the Archbishop’s Curia. He formed part of the Committee of Christus Rex Society for Priests.

In 1983 he was posted as parish priest of St Bartholmew’s Parish in Għargħur, then in 1991 parish priest of Christ the King Parish in Paola. In 1998 he became the parish priest of Our Lady of Graces in Żabbar, and in 2003 Provost Archpriest of the Collegiate Basilica of St Helen in Birkirkara. In 2014 he was appointed as archpriest and member of the Metropolitan Chapter at St Paul’s Cathedral in Mdina, and is contemporaly the Director of Dar tal-Kleru (residence for diocesan and religious elderly priests).

Mariella Cutajar

On November 17th 2014, Ms Mariella Cutajar assumed the role of Administrator for the Metropolitan Cathedral, Museum and the Archives.

Ms Cutajar has previously occupied roles in Human Resources, Finance, Quality and Production at Playmobil Malta Ltd and Lufthansa Technik Malta Ltd. She was appointed administrator by the ‘Kumitat Tmexxija Ġenerali’ (KTG) which is a committee assisting the Metropolitan Chapter in managing and administering the three entities above mentioned. Ms Cutajar has studied Management at the University of Malta.

In her new role Ms Cutajar shall be taking the three entities through some challenging times to ensure that these showcases of culture and heritage are well preserved and made known to the many artists, researchers, students and the local public in general, together with the tourists that visit our islands.